Student Art Invitational (2013)

2013 Best In Show

Kelsey Holland (Grade 8), Peay, Hewes, “Zach Efron”

The Annual Student Art Invitational showcases and rewards the artistic talents of Tustin middle and high school students. Students create works in a variety of visual media that are put on display for the community to enjoy. Student artists receive cash awards, and their respective art departments receive money for the future purchase of art supplies.

TACFA’s 23rd Annual Student Art Invitational was a sweeping success with hundreds of entries from Tustin Area middle and high schools.  The art work includes ceramics, 3-D, photography, graphics, water colors, pen and ink, pastels, acrylics, and oil paintings.   Judging was done by a group of professional artists who declared the show “outstanding” in quality and variety.   A special reception for students, parents, and teachers was held on April 16, 2013, to honor the contributing artists and their teachers.  Winners were awarded cash prizes, and teachers received stipends for art supplies for their classes.  The pieces were on display until April 28th, 2013, at the Tustin Senior Center.

The Art Invitational was underwritten by TACFA, but supported by a grant from the Tustin-Santa Ana Rotary Club and sponsorship from Enderle Center.  Additional contributors were: Rita Chemers, Dawn Burdick Jennifer Klenske, Kimber Elston, Pam Maxson, Juanita Cripe, Terri Anderson, The Lost Bean,   Anchor Printing and Tustin Awards.

Student Art Invitational Winners


2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010

The Annual Student Art Invitational showcases and rewards the artistic talents of Tustin middle and high school students. Students create works in a variety of visual media that are put on display for the community to enjoy. Student artists receive cash awards, and their respective art departments receive money for the future purchase of art supplies.

TACFA’s 23rd Annual Student Art Invitational was a sweeping success with hundreds of entries from Tustin Area middle and high schools.  The art work includes ceramics, 3-D, photography, graphics, water colors, pen and ink, pastels, acrylics, and oil paintings.   Judging was done by a group of professional artists who declared the show “outstanding” in quality and variety.   A special reception for students, parents, and teachers was held on April 16, 2013, to honor the contributing artists and their teachers.  Winners were awarded cash prizes, and teachers received stipends for art supplies for their classes.  The pieces were on display until April 28th, 2013, at the Tustin Senior Center.

The Art Invitational was underwritten by TACFA, but supported by a grant from the Tustin-Santa Ana Rotary Club and sponsorship from Enderle Center.  Additional contributors were: Rita Chemers, Dawn Burdick Jennifer Klenske, Kimber Elston, Pam Maxson, Juanita Cripe, Terri Anderson, The Lost Bean,   Anchor Printing and Tustin Awards.


2013 List of Winners

(Student, Teacher, School, Title of Piece)

BEST OF SHOW

Kelsey Holland (Grade 8), Peay, Hewes, “Zach Efron”

MIDDLE SCHOOL

First Place:
Sarah Schulist, Truxaw, St. Cecilia, “Cave Art”
Athena Pham, DeVane, Fairmont, “A Drop of Jazz”

Second Place:
Nina Long, Spiak, Pioneer, “Still Life”
Kristin Neff, Truxaw, St. Cecilia, “Silhouette”

Third Place:
Katie Nelson, Parsons, C. T., “Strawberry Harvest”
Jordan Roberts, Robbins, Prentice, “Mask”

Honorable Mention:
Melissa Resendiz, Parsons, Currie, “Lucky Cat”
Erica Anton, Peay, Hewes, “Purple Moon”
Carlee Thornburg, Robbins, Prentice, “Tree of Hearts”

HIGH SCHOOL

OILS, ACRYLICS, PASTELS, MIXED MEDIA

First Place:
Jenna Haidar, Gillette, FHS, “Travis Barker”

Second Place:
Anthony Lopez, Gillette, FHS, “Bird”

Third Place:
Angela Lowe, Rado, THS, “Labeled”

Honorable Mention:
Spencer Lee, Gillette, FHS, “Sad Baby”
Laura Im, Akashi, BHS, “Hands of Destiny”

WATER COLOR, GRAPHITE, PENCIL, PEN & INK

First Place:
Lisette Cuamani, Rado, THS, “Fear 2012”

Second Place:
Hojin In, Akashi, BHS, “Self Portrait”

Third Place:
Sun Mi (April) Kim, Akashi, BHS, “Culture Vanishing”

Honorable Mention:
Celeste Werner, Hernandez, THS, “Childhood Memories”


CERAMICS, 3-D

First Place:
Jaren Le Jeune, Abrams, FHS, “Flame Bowl Set”

Second Place:
Carina Perez, , Abrams, FHS, “Nature’s Weave”
Tim Wassenaar & Andrea Ramos, Bingham , THS , “Nature’s Truth-Earth”

Third Place:
Zachary Arevalo, Cardoza, HHS, “Rhino Under Cherry Tree”
Jessica Harp, , Abrams, FHS, “Tiki Tower”

Honorable Mention:

Freddy Ortega, Cardoza, HHS, “Cat”
Rodrigo Garcia, Bingham, THS, “Ergo”
Macaela Jones, Abrams, FHS, “Nature Box”

PHOTOTGRAPHY

First Place:
Danielle Alailima, Peters, BHS, “San Francisco”

Second Place:
Theresa Phan, Rado , , THS, “These Boots”

Third Place:
Christine Diaz, Dimson, THS, “Contrast”

Honorable Mention:
Jenny Diaz, , Shell, , FHS, “Mirror Pond”

GRAPHIC ARTS

First Place:
Ricky Palomares, Rado, THS, “Portal”

Second Place:
Megan Swieton, Manning, BHS, “Guide to Dragons”

Third Place:
Christine Diaz, Dimson, THS, “Stressed”

Honorable Mention:

Alexis Jauregui, , Manning , BHS, “There is a Woman in My Soup”